Zadar je nakon 13 godina prvak Hrvatske!

Zadar je prvak Hrvatske u košarci! Nakon 2005. i 2008. Zadrani su stigli do trećeg naslova prvaka na kojeg su čekali dugih 13 godina, još od 2008. kada su upravo protiv Splita slavili također 3-2.

U majstorici ovosezonskog finala doigravanja Zadar je bio bolji od Splita 84-57.

Splićani su prvi i jedini naslov prvaka osvojili 2003. godine. Ove su stigli do svog sedmog finala, ali do trofeja ipak ne. Podsjetimo, Zadar je i u finalu Kupa Krešimira Ćosića ove sezone bio bolji od Splita te je treći puta u povijesti u jednoj sezoni osvojio dva trofeja. Prvi puta je to bilo 2003. godine kada su pod vodstvom Danijela Jusupa osvojeni Kup i ABA liga. Drugi puta Rudolf Jugo je 2005. odveo Zadar do naslova prvaka Hrvatske i pobjednika Kupa. Veljko Mršić je 13 godina kasnije ponovio njegov uspjeh.

Zadar, 05.06.2021. – Peta utakmica zavrsnice HT Premijer lige izmedju KK Zadar i KK Split. Foto KK Zadar/Zvonko KUCELIN

Na prisutnost bučnih navijača na tribinama Zadrani su se prilagođavali nešto duže, no vrlo brzo postao im je to vjetar u leđa. Splićani su preko Lukovića i Perkovića (trica) poveli 0-5. Uslijedio je zadarski udar, velika serija 14-2 u kojoj su posebno značajne za domaće bile dvije povezane trice Cartera i Jordana. S tih je +7 (14-7) Zadar lakše kontrolirao rezultat.

Već na početku druge četvrtine, nakon druge trice Antonija Jordana,  prednost domaćina je postala dvoznamenkasta (20-9). Ubacio je zadarski Riječanin još dvije trice za +15 u 15. minuti igre, samo dvije i pol minute kasnije nakon pet povezanih poena Dominika Mavre i polaganjem Onuakua pod prekršajem na asistenciju Cartera bilo je ogromnih +20 za Zadar (41-21).

Tko drugi nego Roko Ukić ubačajem uz prekršaj Mavre zaustavlja zadarski nalet i samo zahvaljujući njemu na poluvremenu je bilo okruglih +20 za Zadrane (49-29), a moglo je i više.

U prvih 20 minuta apsolutnu dominaciju je pokazao fantastični Chinanu Onuaku koji je uz 15 poena imao i 8 skokova i umalo već tada dosegnuo double-double učinak.

Tri minute se čekalo na prve poene u trećoj četvrtini. Led je probio šuterski raspoloženi Jordano svojom petom tricom. U sljedećem napadu stavio je i šestu za ogromnu zadarsku prednost 55-31. Utakmica je tu bila zaključena, a u privođenju kraju Zadar je letio i do +34 (84-50). U samoj završnici Split je iskoristio lagano opuštanje i početak slavlja domaćina te se približio do konačnih 84-57.

Zadar je večeras imao tri heroja. Antonio Jordano je zabio 22 poena (sedam trica i jedno slobodno bacanje) , Chinanu Onuaku 19 uz 15 skokova (!!!), a MVP finalne serije Dominik Mavra 11 uz 5 asistencija. Kod Splita valja istaknuti neumornog Roka Ukića koji je postigao 18 poena.