Reprezentacija U16 pobijedilau finalu i osvojila naslov Europskog prvenstva.

Hrvatska je U16 europski prvak. Hrvatska se nalazi na krovu Europe.

Zlatni dečki su se popeli na najviše postolje. Na koji to god način rekli, stoji i dalje: u neviđeno napetom finalu Hrvatska je uspjela svladati Španjolsku rezultatom 71:70 (19-14, 18-15, 18-23, 16-18).

Većinu utakmice su izabranici Milana Karakaša pažljivo kontrolirali i držali vodstvo, kao da protivnik nije opasna Španjolska već neka druga, recimo, nekošarkaška nacija.

Iako je prvi koš pripao Usmanu Garubi, Roko Prkačin košem i s dva slobodna bacanja dolazi do 4:2 i tu počinje borba za svaki koš. Izjednačenja su na 4:4, 8:8, 10:10 i 12:12, sve do Tišmine trice na Prkačinovu asistenciju za 15:12. Još jednu Tišminu tricu kasnije rezultat je 19:14 za kraj prve četvrtine.

Cijelu drugu i treću četvrtinu Hrvatska zadržava vodstvo, najviše do +8 na poluvremenu.

No, u posljednjoj četvrtini dolazi do drame i akcije kakvih se ne bi posramila ni visokobudžetna filmska ostvarenja. Španjolska je u posljednjoj četvrtini uspjela izbrisati zaostatak i zahvaljujući košu Kennedya Clementa na asistenciju sveprisutnog Garube preći u vodstvo s 55:56.

Pet minuta do kraja utakmice tricom Hectora Aldereta, ponovno na Garubinu asistenciju, Španjolska vodi 57:63, što košem i slobodnim bacanjem smiruje Roko Prkačin na samo 3 zaostatka Hrvatske. 2 i pol minute do kraja Španjolska je još u vodstvu 63:67, no Tišmin koš i dva Perasovićeva slobodna bacanja poravnavaju rezultat.

Roko Prkačin herojskim zakucavanjem dovodi Hrvatsku u vodstvo 69:67 30 sekundi do kraja utakmice i zlato nam se čini nadohvat ruke. Usman Garuba je netom prije počinio petu osobnu pogrešku i Roku je otvoren put. No, svakom je hrvatskom gledatelju utakmice srce pomalo napuklo kada Hector Alderete 12 sekundi do isteka vremena pogađa tricu. Milan Karakaš odmah zove time-out, a španjolska klupa radi dvije izmjene i triler se produljuje. Pet sekundi do kraja utakmice mladi Roko Prkačin daje, doslovno, zlatni koš za Hrvatsku. No, ni ovdje utakmica ne završava jer sada time-out traži Španjolska. Sekundu do sirene za kraj Kennedy Clement skače i pogađa obruč koša, no lopta ne nalazi mrežicu i Hrvatska postaje europski prvak.

Boris Tišma je najefikasniji igrač utakmice s 24 ubačena poena i 3 osvojene lopte. Roko Prkačin ponovno ima double-double učinak s 18 poena i 10 skokova. Filip Paponja je ovaj put pridodao 9 poena, a Ivan Perasović 8.

Kod Španjolaca je najefikasniji Usman Garuba sa 16 poena, 18 skokova i 4 asistencije, a Hector Alderete koji nas je gotovo stajao zlata ubacio je 17 poena, ali i imao 4 izgubljene lopte.

Roko Prkačin je izabran i za MVP – najkorisnijeg igrača Europskog prvenstva zahvaljujući prosječno 18.6 ubačenih poena po utakmici, uz 3.7 asistencije te 2 bloka, a u najbolju petorku je izabran i Boris Tišma. Pridružili su im se Španjolci Usman Garuba i Hector Alderete te Alperen Sengun iz Turske koja je osvojila broncu.

Milan Karakaš, trener zlatne reprezentacije izjavio je po završetku utakmice: „Nevjerojatno sam sretan zbog ovog velikog uspjeha. Iskreno, ni sam možda nisam bio svjestan veličine uspjeha dok nisam vidio broj poruka i poziva koje sam dobio nakon utakmice. Prvo su mi pali na pamet naši nogometaši sa Svjetskog prvenstva, koliko im je samo trebalo da na sve odgovore.

Najviše sam sretan zbog momaka koji su to najviše zaslužili. Od prvog dana priprema se vidjelo da su to karakterni momci, prava ekipa.  Praktički cijele pripreme su prošle bez ikakvog ekscesa i ponašanje im je u svakom trenutku bilo na mjestu. O njihovom talentu ne treba ni pričati, on je očit, bez toga sigurno ne bi bili prvaci Europe.

Sama utakmica je, kao što se moglo i očekivati, bila iznimno neizvjesna. Španjolska je realno na turnir došla kao glavni favorit. Prvo poluvrijeme smo odigrali nevjerojatno zrelo, kontrolirali smo ritam. U drugom poluvremenu smo ipak pali, ali po stoti put na ovom turniru – pet minuta do kraja na -6 – momci su sami sebe bodrili i ja nisam uopće sumnjao da se možemo vratiti. Na kraju, na jedan maksimalno dramatičan način smo došli do onoga o čemu smo sanjali cijelo ljeto.

Iskoristio bih ovu priliku da čestitam prije svega momcima i svom stručnom stožeru. Zahvaljujem na svih 50 dana provedenih zajedno, bilo je zaista prekrasno. Zahvalio bih ljudima iz HKS-a koji su mi dali priliku i nadam se da smo to opravdali s ovim rezultatom. Još jednom pozdravljam sve i sada idemo uživati.“